+48 602 226 915
franciszekxxl@wp.pl

Montaż pomp ciepła

W dobie popularyzowania odnawialnych źródeł energii coraz większa liczba gospodarstw domowych decyduje się na montaż pomp ciepła. Na rynku dostępne są między innymi urządzenia typu powietrze-woda, solanka-woda, urządzenia do podgrzewania wody użytkowej i do pracy z instalacjami fotowoltaicznymi. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim te do c.w.u. Zasilanie urządzenia odbywa się najczęściej za pomocą energii elektrycznej, rzadziej wykorzystywany jest w tym celu gaz.

Na czym polega działanie pomp ciepła?

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod ogrzewania, nie wymagają one zużycia paliw takich, jak węgiel, gaz czy olej. Urządzenia te pobierają bowiem energię z otoczenia: z gruntu, powietrza albo wody. Nie dochodzi tu do wytwarzania energii poprzez spalanie surowców ani do emitowania spalin i zanieczyszczeń – energia jest zamiast tego przenoszona do ogrzewanego pomieszczenia.

Pompy składają się z czterech elementów połączonych rurami, w których płynie płyn roboczy. Te cztery elementy to sprężarka, zawór rozprężny, skraplacz oraz parownik. W ogromnym skrócie cały proces przedstawia się następująco: w parowniku pod wpływem pobieranego ciepła odparowuje płyn roboczy. Następnie powstała para jest sprężana w sprężarce, w wyniku czego osiąga wysokie ciśnienie i temperaturę. Powstałe ciepło oddawane jest w skraplaczu i wykorzystywane do ogrzewania budynku i wody. Płyn roboczy ulega schłodzeniu, a cały proces powtarza się.

Montaż pompy ciepła

Decydując się na to rozwiązanie pod uwagę należy wziąć zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie i wodę użytkową, wymiary ogrzewanej powierzchni, a także rodzaj urządzenia. Użytkowników często odstraszają wysokie koszty, jakie trzeba ponieść w trakcie montażu. Są to jednak wydatki, które ponosimy na początku inwestycji, a koszty zwracają się w ciągu kilku lat eksploatacji. Prawidłowo zamontowane urządzenie może posłużyć nam nawet przez około 50 lat. Pompy nie wymagają też specjalnie przystosowanych do ich montażu pomieszczeń (chociaż należy pamiętać, że nie są to urządzenia, które pracują bezgłośnie) czy też miejsc do składowania opału, zatem na nich również możemy zaoszczędzić. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że decydujemy się na rozwiązanie przyjazne środowisku, które zapewnia zieloną energię.

Usługi montażu kierowane są do Klientów z Bydgoszczy i okolic.